22 listopada 2022 r. o godz. 17.30 w siedzibie Achivio Antico w Palazzo del Bo, w Padwie, zaprezentowana zostanie niezwykła publikacja wydana w Opolu w 2020 r. Jest to edycja fototypicza najstarszego odpisu statutów uniwersytetu prawników w Padwie, w redakcji z 1331 roku (z poźniejszymi dopełnieniami). Trójjęzyczne opracowanie (PL, IT, ENG) wydane w ramach serii “Natio Polona. Fontes et Studia” stanowi jeden z efektów pracy Zespołu ds. inicjatyw podejmowanych z okazji jubileuszu 800-lecia Uniwersytetu Padewskiego, powołanego w 2018 r. decyzją MNiSzW. W ten oto sposób najstarsze zachowane statuty Uniwersytetu Padewskiego wracają do Grodu Antenora, podtrzymując ciągłość polsko-włoskich kontaktów naukowo-kulturalnych.