W dniach od 28 do 29 kwietnia odbędzie się w Padwie konferencja naukowa współorganizowana przez Uniwersytet Opolski oraz Archiwa Państwowe.

Spotkanie naukowe pod nazwą: Gentiluomo padovano. Legami delle élite polacche con la Repubblica di Venezia e con lo Studio patavino wpisuje się w prace Zespołu do spraw inicjatyw podejmowanych z okazji jubileuszu 800-lecia Uniwersytetu w Padwie. Zespołowi przewodniczy prof. Mirosław Lenart, kierownik Katedry Badań nad Europejskim Dziedzictwem Kulturowym naszego uniwersytetu oraz dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu. Polacy w 800 letniej historii tego Uniwersytetu stanowili dużą i ważną grupę studentów. Absolwentami tej Uczelni byli m.in, Witelon, Mikołaj Kopernik, Stefan Batory, Jan Kochanowski, Stanisław Lubomirski, Jerzy Ossoliński, Paweł Włodkowic i Jan Zamojski, który w 1563 został wybrany rektorem akademii padewskiej.

Zachęcamy do udziału w konferencji za pomocą platformy Zoom (informacje w materiałach konferencyjnych) oraz na stronie: polskiearchiwa.eu oraz natiopolona.eu.

Convegno Gentiluomo padovano_Locandina

Convegno Gentiluomo padovano_pieghevole

Dofinansowano z programu “Doskonała Nauka” Ministra Edukacji i Nauki.

Fotki z konferencji: