W najbliższy wtorek 20 czerwca 2023 zapraszamy do Muzeum UO na wykład, na którym będzie można posłuchać o nieoczywistej, ale bardzo popularnej w Europie Środkowej, postaci Jana Nepomucena i współczesnym ujęciu legendy zaproponowanym przez słowackiego pisarza Pavola Rankova.
Projekt poświęcony Janowi Nepomucenowi to efekt współpracy dr hab. Aleksandry Pająk, prof. UO z Katedry Literatur SłowiańskichInstytut Nauk o Literaturze UO, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego i docenta Pavla Panocha z Uniwersytetu w Pardubicach. Pierwsze wspólne wystąpienie pokazujące postać tego świętego z punktu widzenia literaturoznawczyni i historyka sztuki miało miejsce na interdyscyplinarnej konferencji naukowej poświęconej dziedzictwu sakralnemu i tożsamości kulturowej, jaka odbyła się w dniach 11-12 maja w Dusznikach Zdroju. Zapraszamy do Muzeum UO.