Decyzją jury laureatem tegorocznej międzynarodowej Nagrody Grand Continent 2023 za powieść  „Złodzieje żarówek” został Tomasz Różycki, pracownik Instytutu Nauk o Literaturze UO! Ta wyjątkowa europejska nagroda jest nie tylko prestiżowym wyróżnieniem. To także konkretne wsparcie gwarantujące i skracające czas kolejnych publikacji, umożliwiające wydanie czterech przekładów w roku następnym po otrzymaniu nagrody.

Nagroda zostanie wręczona na wysokości 3466 metrów, w samym sercu masywu Mont Blanc.

Konkurs ma na celu wyłonić, przez zespół korespondentów, najwybitniejszą opublikowaną w danym okresie książkę, zasługującą na miano wielkiej powieści europejskiej, która zaciekawi czytelników z całej Europy, w każdym z pięciu obszarów językowych: francuskim, hiszpańskim, niemieckim, polskim i włoskim. Każda zgłaszana do nagrody kandydatura poparta jest przekładem fragmentów utworu na język francuski oraz argumentacją krytyczną. Opolska promocja powieści „Złodzieje żarówek” odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu 11 maja 2023 roku.

Tomasz Różycki (ur. 1970) – autor dziewięciu tomów wierszy (najnowszy to Ręka pszczelarza z 2022 r.), dwóch poematów epickich (ostatni to Ijasz z 2021 r.), powieści Bestiarium (2012), a także tomów szkiców, m.in. Próba ognia. Błędna kartografia Europy z 2020 roku. Jest laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2004), Nagrody Poetyckiej „Kamień” im. Józefa Czechowicza (2010), Nagrody im. Václava Buriana (2017) oraz tytułu Ambasadora Nowej Europy, a jego tom wierszy Kolonie w przekładzie Miry Rosenthal znalazł się w finale kanadyjskiej Nagrody Poetyckiej im. Scotta Griffina. Stypendysta Berliner Kunstlerprogramm.

Gratulujemy!

Fot: Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Zdjęcie wykonane podczas spotkania z Tomaszem Różyckim w Miejskiej Bibliotece Publicznej, które prowadził Rafał Mościcki (z lewej), 11 maja 2023 roku. Fot. Rafał Mielnik/MBP w Opolu