Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej wybrała pięć książek poetyckich wydanych w 2019 roku i pięć wydanych w 2020. Tomasz Różycki otrzymał nominację za 2020 rok.

Oprócz niego otrzymali ją także: Genowefa Jakubowska-Fijałkowska „Rośliny mięsożerne”, Instytut Mikołowski; Adam Kaczanowski „Zabawne i zbawienne”, Biuro Literackie; Mirka Szychowiak „Uwaga, obiekt monitorowany”, wydawnictwo j.; Urszula Zajączkowska „Piach”, Warstwy.

Laureatów obu edycji nagrody poznamy 10 lipca 2021 roku podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Pałacu Potockich w Krakowie, która będzie transmitowana w internecie.

Tom poetycki „Kapitan X” Tomasza Różyckiego ukazał się w Wydawnictwie a5. W nocie wydawnictwa czytamy: „Nie jest to jedynie zbiór wierszy, ale – jak to to było również w przypadku poprzednich tomów – przemyślany i starannie skomponowany cykl poetycki, którego dominantę stanowi imaginacyjna podróż w przestrzeń kosmiczną, wywiedziona z tradycji książek i filmów science fiction. Niezwykła podróż szlakiem wyobraźni staje się powodem do rozważań na temat makrokosmosu – przestrzeni Wszechświata i mikrokosmosu – ludzkiego wnętrza”. Książka ukazała się w czerwcu 2020 roku.

Foto: Tadeusz Parcej