7 grudnia w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa odbyły się warsztaty onomastyczne, które dla uczniów VII klasy Szkoły Podstawowej TAK im. Ireny Sendlerowej zorganizowało Koło Naukowe Onomastów “Onoma”. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się, czym jest onomastyka i zapoznali się ze słownikami onomastycznymi. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę – uczniowie poznawali pochodzenie swoich imion i nazwisk, i w grupach stworzyli plakaty, które na koniec zaprezentowali.

Przed rozpoczęciem warsztatów członkowie Koła obawiali się, czy tematyka warsztatów spodoba się uczniom. Ku ich uciesze, uczniom spodobały się zaprezentowane treści, z ciekawością dowiadywali się pochodzenia swoich imion i nazwisk oraz ich znaczeń (kilku uczniów odkryło szlacheckie korzenie). Sukcesem warsztatów jest także to, że kolejne szkoły są zainteresowane taką formą uczenia języka polskiego.

[Daria Michałowska]

Uczniowe zwiedzili także budynek Collegium Maius i Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Dziękujemy studentom Koła za warsztaty, Pani dr Annie Tabisz za zorganizowanie spotkania i prof. Andrzejowi Szczepaniakowi za ciekawą lekcję historii.