Zapraszamy na kolejne czwartkowe spotkanie z nauką. Można się przyłączyć online TUTAJ .

Tym razem dr hab. Sabina Brzozowska, prof. UO z Instytutu Nauk o Literaturze Uniwersytetu Opolskiego zabierze wszystkich w  świat sztuki na spotkanie zatytułowane „Wesele” Wyspiańskiego – dramat współczesny (w 120. rocznicę premiery “Wesela” w Teatrze Miejskim w Krakowie).

Prof. Sabina Brzozowska zajmuje się literaturą przełomu XIX i XX wieku, zwłaszcza dramaturgią Micińskiego, Wyspiańskiego i Rittnera. Jest autorką kilku monografii, wielu artykułów drukowanych na łamach czasopism, m. in. „Pamiętnika Literackiego”, „Ruchu Literackiego”, „Wieku XIX”, „Przeglądu Humanistycznego”, oraz w monografiach zbiorowych i specjalistycznych słownikach.

Swoją wiedzę i pasję przekazuje studentom wciągając ich w interdyscyplinarne projekty. Jednym z nich była adaptacja i wystawienie “Wesela”, zorganizowane w 2012 roku, z okazji 111 rocznicy premiery dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Artystyczne przedsięwzięcie połączyło studentów i wykładowców.  Podczas opolskiej adaptacji „Wesela” można było czytać  dramat także poprzez malarskie formy autorstwa absolwentek Instytutu Sztuki. 

Właśnie minęło 120 lat od wielkiego narodowego wydarzenia, które miało miejsce 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Po 120 latach możemy  spotkać się w przestrzeni wirtualnej i uczcić wybitne dzieło.